در حال بارگزاری...

از دزدگیر اماکن تا اینترنت اشیا

از دزدگیر اماکن تا اینترنت اشیا

امروز کمتر کسی است که در خصوص دزدگیر اماکن نشیده باشد یا به فکر تهیه و استفاده از آن برای افزایش امنیت ساختمان خود نباشد. امروز داشتن یا نداشتن دزدگیر اماکن دیگر دغدغه نیست و همه به کارایی و ضرورت آن پی برده اند بلکه رقابت بر سر انتخاب میان دزدگیر ها با قابلیت ها و امکانات مختلف و یافتن راهکارهایی برای ارتقا هر چه بیشتر عملکرد و به تبع آن افزایش امنیت است.

در واقع از اولین روزهای زندگی بشر یکی از دلایل پیدایش و توسعه انواع فناوری ها ارتقا امنیت و آرامش بوده است. دزدگیر اماکن به واقع در ایجاد این امنیت موفق عمل می کند و بررسی های آماری اثبات می کند ساختمان های مجهز به این سیستم امنیتی، کمتر در معرض سرقت قرار گرفته اند.

دزدگیر اماکن

شکی نیست که دزدگیر هایی که امروز استفاده می شوند یک سیر تکاملی را طی کرده اند و با دزدگیر هایی که در گذشته حتی چندین سال گذشته استفاده می شده اند، تفاوت زیادی دارد. در این سیر تکاملی، دزدگیر ها از تجهیزاتی که یک اقدام مشخص مثل آژیر زدن را انجام می دادند، به دستگاه هایی تبدیل شده اند که در یک بستر هوشمند می توانند اقداماتی را انجام دهند و شرایط را مدیریت نمایند. این سیر تکاملی و ارتقا عملکرد با هوشمند سازی ساختمان و پیدایش اینترنت اشیا شتاب گرفته است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

دزدگیر اماکن و تاثیر آن بر افزایش امنیت

دزدگیر اماکن در خانه های هوشمند

در سیر تکاملی دزدگیر اماکن، می توان نقش پیدایش هوشمند سازی را بسیار موثر دانست. در گذشته یک دزدگیر تنها قادر بود در صورت شکسته شدن قوانین مثل نفوذ به ساختمان و … آژیری را به صدا درآورد یا به شماره های مشخصی پیام ارسال کند اما  با پیدایش خانه ها و ساختمان های هوشمند این امکان وجود دارد که دزدگیر شما درها را قفل کند، با دوربین ها از افرادی که به داخل ساختمان نفوذ کرده اند، فیلم بگیرید و به معنای واقعی هوشمند عمل کند.

هر چند هوشمند سازی به ارتقا سیستم های امنیتی محدود نمی شود و می تواند امکانات متعددی را برای ساکنان ساختمان به وجود آورد اما به جرات می توان گفت پیدایش هوشمند سازی بیشترین تاثیر را بر توسعه سیستم های امنیتی از جمله دزدگیر اماکن داشته است.

دزدگیر اماکن

در یک خانه هوشمند تمامی تجهیزات به یک سیستم مرکزی متصل هستند و می توان از طریق این سیستم مرکزی و یکپارچه تجهیزات مختلف را تحت کنترل گرفت و به نوعی آنان را طبق قوانین مشخصی بکار گرفت. برای مثال قانونی تعیین کرد که در صورت افت دما به کمتر از 27 درجه سانتیگراد، سیستم گرمایشی روشن شود.  در این بستر حتی می توانید تجهیزات مختلف از جمله دزدگیر اماکن خود را از راه دور کنترل کنید و فرمان هایی را برای آن صادر کنید.

کنترل از راه دور می تواند کارایی را بسیار افزایش دهد برای مثال شما می توانید ویلای خود را بدون دغدغه تحت کنترل بگیرید یا این که آژیر اشتباه دزدگیر را ظرف چند ثانیه متوقف کنید.

هر چند لازم به تاکید است که هوشمند سازی دقت را بسیار افزایش داده و خطاها را بسیار کاسته است. در کل  در صورتی که در یک بستر هوشمند از دزدگیر اماکن استفاده کنید بدون شک می توانید کارایی دزدگیر و امنیت ساختمان خود را تا چندین برابر افزایش دهید.

امنیت در خانه های هوشمند

پیدایش اینترنت اشیا و تاثیر آن بر کارایی دزدگیر اماکن

هوشمند سازی قابلیت هایی را به اشیا اضافه نمود به طوری که می شد آنان را در بستری به صورت یکپارچه استفاده کرد و تحت یک سیستم مدیریت مرکزی، تحت کنترل گرفت. در واقع همین اصل در هوشمند سازی، شاکله اصلی اینترنت اشیاست که یکی از بزرگترین تحولات قرن محسوب می شود.

اینترنت اشیا همان هوشمند سازی تجهیزات و سیستم های مختلف به کمک برنامه ریزی برای انجام امور مشخص و دقیق است. اینترنت اشیا نه تنها عملکرد تجهیزات همچون دزدگیر اماکن را ارتقا می دهد بلکه این امکان را به وجود آورده است تا پیچیده ترین اقدامات همچون جراحی مغز از راه دور و با ربات ها انجام شود. با کمک اینترنت اشیا میتوان فراتر از تجهیزات بلکه سیستم ها را بدون محدودیت هوشمند نمود.

دزدگیر اماکن

با اینترنت اشیا سیستم ها قادرند بر اساس اصولی که برای آن ها تعریف می شود تصمیم بگیرند و به معنای واقعی هوشمند شوند. برای مثال اینترنت اشیا این امکان را به وجود می آورد که در یک باغ یا ویلا در صورت بارش به مقدار کافی سیستم آبیاری به صورت خودکار متوقف شود در حالی که با هوشمند سازی قبل از پیدایش اینترنت اشیا، تنها می­شد فعال شدن سیستم آبیاری را برای ساعات مشخصی برنامه ریزی نمود یا از راه دور دستور فعال شدن یا توقف آن را صادر کرد.

در واقع با پیدایش اینترنت اشیا دزدگیر اماکن دیگر یک دستگاه یا تجهیزات نیست بلکه می توان آن را مشابه فردی هوشمند در ساختمان در نظر گرفت که می تواند بر اساس اطلاعات، تصمیماتی را در راستای ارتقا امنیت ساختمان بگیرد. با اینترنت اشیا به راحتی در هر لحظه می توان از عملکرد هر سیستم و زیر سیستمی گزارش و اطلاعات دریافت نمود و آن را کنترل و مدیریت کرد.

پیدایش اینترنت اشیا

آینده دزدگیر اماکن و امنیت ساختمان ها

با پیش بینی هایی که در خصوص تاثیر اینترنت اشیا بر عملکرد دزدگیر اماکن و هوشمند سازی ساختمان ها می شود، به نظر می رسد در آینده نفوذ به ساختمان ها صرفا با حملات سایبری مقدور باشد چرا که اینترنت اشیا این امکان را به وجود خواهد آورد که سیستم های امنیتی ساختمان شما با نهایت دقت و به دور از کوچکترین خطاها فعالیت نمایند بنابراین تنها راه نفوذ به ساختمان هایی که مجهز به سیستم های امنیتی پیشرفته هستند از طریق نفوذ به شبکه های اینترنتی آنان خواهد بود.

دزدگیر اماکن

با سرعت توسعه اینترنت اشیا در جوامع مختلف به نظر می رسد این آینده دور نیست و در آینده ای نزدیک و شاید حتی در چند سال آینده با کمک این فناوری قادر باشیم دزدگیر اماکن هوشمند به معنای واقعی را در ساختمان های خود داشته باشیم. اغلب متخصصان در زمینه اینترنت اشیا نیز در حال بررسی راهکارهایی برای افزایش امنیت سیستم هایی هستند که با استفاده از فناوری اینترنت اشیا در حال ارائه خدمات و سرویس می باشند. راهکار های افزایش امنیت این سیستم ها نیز با سرعت بسیار زیادی در حال توسعه است.