در حال بارگزاری...

دزدگیر

hand-with-phone

دزدگیر اماکن

دزدگیر اماکن یا intruder alarm system ، یک سیستم نظارتی،حفاظتی و امنیتی است که برای جلوگیری از ورود سارقین و اعلام سرقت در اماکن صنعتی، تجاری، اداری و یا مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عمل سیستم دزدگیر اماکن به گونه ای است که به محض ورود به حریم خصوصی و یا شکستن قفل، به صورت آژیر و هشدارهای امنیتی، تلاش برای سرقت را اعلام می کند. این سیستم بهترین کارایی را در مجتمع های مسکونی، کارگاه های تولیدی، کارخانجات صنعتی و واحدهای تجاری دارد. انواع مختلف سیستم دزدگیر اماکن با کاربردهای متفاوت برای مواقع ضروری تولید شده است. برخی از سیستم های دزدگیر مجهز به سیستم هشدار دهنده آتش و یا دوربین مداربسته هستند.

طراحی برخی از سیستم های دزدگیر نیز به گونه ای است که امکان نصب بر روی درب های ورودی و اتصال به جریان برق را دارا می باشند. درب های شوک دار می توانند علاوه بر شناسایی ورود غیر قانونی، با جریان برق، مانع از فعالیت سارقین شوند. تنوع بالای سیستم دزدگیر اماکن موجب شده تا امکان استفاده در هر فضایی را داشته باشد.

امنیت را با ما تجربه کنید

ارتباط بدون سیم

استفاده از چشمی بی سیم و تجهیزات وایرلس و حذف کابل کشی ها که باعث افزایش سرعت نصب ، تمیزی و ظرافت کار ، عدم قطع کابل و … از مزایای تجهیزات بی سیم بشمار می روند.

ارتباط زنده و تایید شده اضطراری

دسترسی لحظه ای و شنود و مشاهده وضعیت از طریق تلفن ، سیم کارت موبایل و اپلیکیشن اندروید و ios موبایل

بدون نیاز به خط تلفن

استفاده از سیم کارت برای جلوگیری از قطع سیم تلفن یا اختلالات خطوط تلفن و شارژ آسان سیم کارت ایرانسل همراه اول و رایتل با استفاده از نرم افزار

اجزای تشکیل دهنده سیستم دزدگیر اماکن

چند حسگر و یک سیستم هشدار دهنده در سیستم های دزدگیر وجود دارد که برای تشخیص ورود غیر مجاز و هشدار ورود غیر مجاز طراحی شده است. قسمت های اصلی این سیستم امنیتی عبارتند از واحد کنترل ساختمان (PCU)، پنل کنترل زنگ هشدار (ACP) و قسمت اصلی و مغز دستگاه سیستم دزدگیر اماکن همین قسمت است. این پنل توانایی خواندن سیگنال های ورودی، وضعیت روشن ، خاموش و تشخیص ورود غیر مجاز را دارا می باشد. برخی از سیستم های پیشرفته داخل محفظه ای فلزی قرار دارند و به یک منبع تغذیه و بورد کامپیوتر متصل هستند.

 • حسگر یا سنسور

سنسورها در اطراف و یا داخل مکان مورد نظر نصب شده و هر گونه اقدام به ورود غیر مجاز را شناسایی می کنند. سنسورها می توانند بر درب های ورود و خروج و پنجره ها نظارت داشته باشند و مانیتورینگ حرکت، صدا، ارتعاش و غیره را بر عهده داشته باشند.

 • تجهیزات هشدار دهنده

سیستم هشدار دهنده وظیفه اعلام خطر به نیروهای امنیتی را بر عهده دارد. در سیستم دزدگیر اماکن، هشدارها به شکل زنگ، چراغ های چشمک زن و یا آژیر می تواند اعلام شود. تجهیزات هشدار دهنده علاوه بر اطلاع رسانی فعالیت های مشکوک به نیروهای امنیتی، موجب ارعاب سارقین نیز می شوند. برخی از این تجهیزات مجهز به اطلاع رسانی وضعیت دود و آتش هم هستند. تجهیزات هشدار دهنده امکانات متفاوتی دارند در برخی از دستگاه ها، سیستم با پخش آژیر و تماس با شماره های ذخیره شده در دستگاه، مالک را از احتمال خطر آگاه می کند. در برخی انواع دیگر از دستگاه ها، بدون صدای آژیر، با تماس تلفنی به مالک و نیروهای انتظامی، اطلاع رسانی انجام می شود در این دستگاه ها امکان ذخیره ۲ تا ۲۰ شماره و اطلاع رسانی به این شماره ها در زمان وقوع خطر وجود دارد.

 • صفحه کلید

سیستم دزدگیر اماکن مجهز به یک صفحه کلید کوچک است که با نصب بر روی دیوار یا واحد کنترل، نقش رابط بین انسان و دزدگیر اماکن را بر عهده دارند. صفحه کلید مجهز به یک چراغ نشانگر و یک صفحه نمایشگر نیز می باشد.

اتصالات داخلی

اتصالات بین اجزای مختلف سیستم دزدگیر اماکن به دو صورت است:

الف- بی سیم و از طریق شبکه

ب- به شکل سیم کشی

تجهیزات امنیتی
نورافکن، دوربین مداربسته و لیزرها از تجهیزات امنیتی هستند که قادر به تشخیص هر حرکت مشکوکی می باشند.

انواع مختلف حسگر دزدگیر اماکن

 • سوییچ ها

رایج ترین نوع حسگرهای دزدگیر اماکن، حسگرهای دو قطعه ای هستند که مجهز به یک سوییچ رشته ای رسانا هستند. این سوییچ در اثر میدان مغناطیسی عمل می کند و با نزدیک و دور شدن، قطعه دوم که مجهز به آهنرباست، باز و یا بسته می شود. این حسگر با جریان برق ۱۲ ولت به راحتی کار می کند. این نوع از حسگرها به دو شکل بی سیم و باسیم به فروش می رسند.

 • ردیاب های مادون قرمز انفعالی

حسگرهای مادون قرمز انفعالی (Passive infrared detectors) مناسب ترین حسگرها برای اماکن تجاری، خانگی و ساختمان خای کوچک می باشند. ” ردیاب های مادون قرمز انفعالی” اشعه و انرژی ایجاد نمی کند و از طریق ردیابی حرارتی اشیا عمل می کند. قیمت و عملکرد مناسب این حسگرها موجب محبوبیت آنها شده است. این حسگرها به حرکت واکنش نشان نمی دهند ولی به تغییر دما حساس هستند. با حرکت سارق و عبور از جلوی سنسور، دما به صورت ناگهانی به دمای بدن می رسد که بسیار بالاتر از دمای محیط است. تغییر سریع دما، موجب شناسایی عامل مزاحم توسط ردیاب مادون قرمز انفعالی خواهد شد. این حسگرها با نصب بر روی سقف، امکان دید کامل ۳۶۰ درجه را دارند.

 • ردیاب های فروصوت

ردیاب های فروصوت، با شناسایی امواج صوتی و تشخیص فرکانس کمتر از ۲۰ هرتز عمل می کند. امواج گوش انسان قادر به شنیدن این دامنه از امواج صوتی نیست. باز و بسته کردن درو پنجره ها، زلزله و آتشفشان ها می توانند منجر به تولید امواج صوتی فروصوت شوند.

سعی در ورود سارق، با باز کردن قفل، فشار دادن درب، ورود اشیای نوک تیز برای باز کردن قفل همراه است که این فعالیت ها امواج فرو صوت و با فرکانس پایین تولید می کنند. این فعالیت های مجرمانه به سرعت و قبل از ورود سارق به داخل ساختمان، با سیستم دزدگیر اماکن و ردیاب های فروصوت شناسایی می شود. این ردیاب مجهز به بلندگو (سنسور مادون قرمز) به عنوان ورودی میکروفون، فیلتر فرکانسی، مبدل آنالوگ به دیجیتال و یک MCU برای آنالیز سیگنال های ورودی می باشد. امکان تنظیم حساسیت در این حسگرها بر اساس اندازه ساختمان و یا حضور حیوانات خانگی وجود دارد.

 • ردیاب های اولتراسونیک

امواجی با فرکانس ۱۵ تا ۷۵ کیلوهرتز که در محدوده شنوایی گوش انسان نیست توسط ردیاب های اولتراسونیک شناسایی می شود. اساس کار این حسگرها بر اصول فیزیک و قوانین دوپلر بنا شده است. سنسور اولتراسونیک، امواج تولید شده را که با اجسام سخت مثل در، دیوار و سقف برخورد می کنند، دریافت می کند. امروزه از این تکنولوژی در سیستم دزدگیر اماکن کمتر استفاده می شود.

 • ردیاب های ریزموج (مایکروویو)

این ردیاب قابل نصب در فضای بیرونی ساختمان و محیط داخلی می باشد و هر گونه کاهش در شدت پرتو، توسط گیرنده ثبت می شود. استفاده از این ردیاب می تواند موجب هشدارهای کاذب شود و همواره به همراه یک سنسور PIR یا Dual Tec و به صورت ترکیبی استفاده می شود.

 • ردیاب های دود، حرارت و کربن مونواکسید

این حسگرها در تمام مدت شبانه روز فعال هستند و با تشخیص دود، حرارت و کربن مونوکسید هشدار می دهند. بهترین حسگرها برای پیشگیری از مسمویت با گاز مونواکسید و جلوگیری از آتش سوزی ها همین ردیاب ها هستند. این روزها انواع مدرن و مجهزتر این حسگرها عرضه شده که با سنسور فوتو الکتریک کار می کند. پایه کار این نوع از ردیاب، یک منبع نورانی و حساس به نور است که داخل سنسور الکتریکی، قرار گرفته است. مسیر عبور نور در حالت طبیعی، مستقیم است. با ورود دود به محفظه، دود نور را پراکنده می کند و به این ترتیب سنسور هشدار دزدگیر اماکن فعال می شود.

 • ردیاب حرکتی

حسگرهای حرکتی از سیستم مادون قرمز، اولتراسونیک، ارتعاشی و غیره برای تشخیص استفاده می کنند. تکنولوژی دوگانه یا Dual technology قادر به ترکیب دو یا چند سیستم حسگر با یکدیگر است. این حسگرها برای فضاهای بزرگتر و وسیع کاربرد بسیار خوبی دارند و همواره در ترکیب سیستم دزدگیر اماکن مورد استفاده قرار می گیرند.

 • سنسور شکستن شیشه

سنسور شکستن شیشه، در نزدیکی محل نصب شیشه ها و ورودی های ساختمان نصب می شوند. این حسگرها قادر به تشخیص هر گونه فرکانس ناشی از شکستن شیشه بین ۳ تا ۵ کیلو هرتز می باشند. و به محض تشخیص، آژیر سیستم دزدگیر اماکن را فعال می کنند.

 • بلندگوی دزدگیر اماکن

بلند گوهای قوی تر از مزایای سیستم های دزدگیر اماکن محسوب می شوند. صدای قوی در بلندگوهای بوقی برای این منظور مناسب تر هستند. بهتر است که بلندگو در یک جعبه فلزی محکم شده و جلوی جعبه باز باشد. با نصب بلندگو در قسمت های بلند می توان مانع از دسترسی شد. سیم کشی توکار بلندگوها هم امکان قطع بلندگوها را به طور کامل از بین می برد. با نصب چندین بلندگو در چند نقطه و موازی با یکدیگر، ضریب ایمنی بیشتر خواهد شد.

 • جعبه دزدگیر اماکن

بهتر است مدار اصلی دزدگیر در یک جعبه آهنی به طول ۳۰ سانتیمتر و عرض ۲۵ سانتیمتر و پهنای ۱۰ سانتیمتر که به شکل یک کمد کوچک ساخته شده و با یک در که بر روی لولا قرار داشته و باز و بسته می‌ شود، قرار گیرد. در جعبه دزدگیر باید سوراخی جهت خروج سیم ها در نظر گرفته شود. این سیم ها را می توان از داخل یک لوله پلاستیکی یا شلنگ عبور دهید. برای راحتی می توان یک سوئیچ آلفا بر روی جعبه دزدگیر جهت قطع و وصل سیستم نصب کرد تا در صورت لزوم سیستم دزدگیر اماکن قطع شود. بهتر است از دو طرف جعبه، سوراخهایی جهت ورود و خروج هوا برای مدار در نظر گرفته شود.

مزایای استفاده از سیستم دزدگیر اماکن

 • بستن راه های ورود مزاحم :

با استفاده از انواع سنسور های تشخیص باز شدن درب و یا تشخیص ضربه، سنسور تشخیص حرکت و غیره می توان تمامی راه های ورود سارقین را مسدود کرد.

 • اعلام سرقت فراگیر

به وسیله آژیر یا فلاشر های نوری، تماس تلفنی و امکانات دیگر، وقوع سرقت منتفی شده و امکان اطلاع رسانی سریع به پلیس وجود دارد.

 • سیستم اعلام حریق

آتش سوزی و مسمومیت با گاز همیشه در کمین است با قابلیت استفاده از سنسور های دود در سیستم اعلام سرقت، از وقوع حریق و خطرات بعدی پیشگیری می شود.

مشکلات دزدگیر اماکن

اخطار و آژیر خطا در ساعات مشخصی از روز: این خطا احتمالا مربوط به نور خورشید است. تابش نور خورشید به جسمی منعکس کننده، باعث شکست نور به داخل چشمی شده و این عمل باعث تحریک چشمی و اعلام هشدار سیستم دزدگیر اماکن شده است. آژیر خطا پس از مدت زمان زیادی از فعال کردن دستگاه: مشکل اصلی می تواند در خرابی باطری دستگاه باشد. خرابی باطری باعث جریان کشی بیش از حد از دستگاه شده و باعث پخش آژیر مزاحم خواهد شد. جهت تست این مورد، باید برق را قطع کرده بعد از چند دقیقه ولتاژ را مجددا تست نمایید. چنانچه بعد از فعال کردن دزدگیر، آژیر هشدار شروع به کار کرد این توصیه ها را به کار ببندید:

 1. قبل از هر اقدامی از سالم بودن فیوز AUX اطمینان پیدا کنید. این کار را با جامپر کردن زون ها انجام دهید.
 2. در صورت سالم بودن سیستم دزدگیر اماکن و پخش آژیر ممتد، سنسورها و حسگرهای دستگاه را بررسی کنید. محل نصب حسگرها و نحوه نصب را یکبار به دقت بررسی کنید.
شرکت مرکزی آژیر

شرکت مرکزی آژیر یکی از اولین شرکت های وارد کننده سیستم های و نماینده انحصاری محصولات OPTEX و BANGدر ایران می باشد.و تاکنون بالغ بر 3000 پروژه در زمینه سیستم های امنیتی در کشور به انجام رسانده است. همچنین شرکت مرکزی آژیر با توجه به گستردگی پروژه ها و رفاه مشتریان دارای نمایندگان و عوامل فروش تجهیزات و محصولات تولیدی و وارداتی در استان های البرز ، خراسان رضوی ، فارس ، یزد ، اصفهان ، کرمانشاه ،کردستان ، خوزستان ، مازندران ، بوشهر ، آذربایجان غربی و شرقی ، گیلان و لرستان می باشد. جهت اطلاعات بیشتر با تماس بگیرید