در حال بارگزاری...

نقش سنسورها در سیستم دزدگیر اماکن

نقش سنسورها در سیستم دزدگیر اماکن

اگر قصد دارید یک سیستم دزدگیر اماکن در منزل یا محل کار خود نصب کنید، باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید. اگرچه نوع زنگ هشدار برای بسیاری از افراد در اولویت اول قرار دارد، اما تصمیم گیری در مورد نوع سنسورها یا حسگرها بسیار مهم‌تر است. زیرا سنسورها حیاتی‌ترین مؤلفه سیستم‌های اعلام خطر هستند. یک حسگر کارآمد هرگونه نفوذی را تشخیص داده و شما را از اتفاقات ناگوار نجات خواهد داد.

دزدگیر اماکن

هر سیستم دزدگیر تلفیقی از انواع سنسورها و آشکارسازها است. هر سنسور وظیفه خاصی دارد و نسبت به یک شئ یا یک پارامتر فیزیکی خاص حساس است. با شناخت بهتر انواع سنسورها می‌توانید انتخاب بهتر و آگاهانه‌تری برای سیستم امنیت منزل خود داشته باشید.

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم شما را با مهم‌ترین انواع حسگرهای حرکتی دزدگیر اماکن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

  1. سنسور مادون قرمز پسیو (PIR)

این نوع سنسورها از این رو پسیو یا منفعل نامیده می‌شوند که هیچ نوری از خود ساتع نمی‌کنند. در عوض، نور مادون قرمز تابیده شده از موجودات زنده را تشخیص می‌دهند. بدین ترتیب می‌توانند هر زمان که انسان یا هر موجود زنده دیگری در زاویه دید آن‌ها قرار گرفت، آن را تشخیص دهند.

شاید از خود بپرسید که این سنسور چطور موجودات زنده را تشخیص می‌دهد. پاسخ ساده است. فقط بدن گرم موجودات زنده نور مادون قرمز از خود ساتع می‌کند.

اگر مزاحمی در اطراف منزل شما وجود داشته باشد، حسگر مادون قرمز پسیو با انتشار برق در برابر دریافت نور مادون قرمز از خود واکنش نشان می‌دهد و زنگ سیستم دزدگیر را فعال می‌کند.

این سنسور مقرون به صرفه است، نصب آن آسان است و زاویه دید گسترده‌ای دارد. از این رو گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. اما معایبی نیز دارد که ذکر آن‌ها ضروری است. این سنسور از پشت شیشه عمل نمی‌کند، و حیوانات اطراف منزل در زاویه دید آن قرار ندارند. بنابراین اگر کسی بخواهد بسته‌ای را از جلوی در منزل شما بدزدد سنسور آن را تشخیص نخواهد داد.

  1. آشکارساز حرکتی توموگرافیک

این سنسور شکل نسبتاً جدیدی از فناوری امنیتی است. آشکارساز حرکتی توموگرافیک با استفاده از شبکه مش امواج رادیویی حرکت در یک منطقه را تشخیص می‌دهد.

این سیستم تشخیصی فقط از یک یا دو مولفه تشکیل نشده است. بلکه گره‌هایی دارد که می‌توانید آن‌ها را در مناطق موردنظر خود قرار دهید. سپس این گره‌ها از طریق امواج رادیویی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. این امر به سیستم اجازه می‌دهد تا از طریق اختلالی که در شبکه مش ایجاد می‌شود، حرکت را تشخیص دهد.

آشکارسازهای حرکتی توموگرافیک مزایای مختلفی دارند. شما می‌توانید آن‌ها را مخفی کنید تا جلوی دید نباشند زیرا نیازی به “دیدن” منطقه ندارند و می‌توانند یک شبکه با دامنه حداکثر 5000 فوت مربع را ایجاد کنند.

می‌توانید این سنسورها را در هرجایی از آپارتمان خود قرار دهید، زیرا این قابلیت را دارند که از دیوارها و موانع عبور کنند. این حسگرهای حرکتی از امواج رادیویی در باند 2.4 گیگاهرتزی استفاده می‌کنند، مشابه مواردی که شبکه‌های بی سیم از آن استفاده می‌کنند.

دزدگیر اماکن

  1. آشکارسازهای مایکروویو

نوع دیگری از سنسورهایی که حرکت را تشخیص می‌دهند، آشکارساز مایکروویو است که از خود اشعه ساتع می‌کند. اما نگران نباشید، این اشعه‌ها بی‌ضرر هستند. در حقیقت، بسیاری از مردم استفاده از این سنسورها را ترجیح می‌دهند.

طرز کار این سنسور نیز ایجاد ارتباط بین فرستنده و گیرنده است اما برای این ارتباط از امواج الکترومغناطیسی استفاده می‌کند. آشکارساز مایکروویو مانند آشکارساز حرکتی توموگرافیک، هرگونه اختلال در منطقه را تشخیص داده و زنگ هشدار را فعال می‌کند.

حسگرهای مایکروویو دارای برد طولانی، حدود 400 تا 1500 فوت مربع هستند و می‌توانند حرکات را از میان دیوارها و گوشه‌های اطراف تشخیص دهند و دقیقا به همین دلیل احتمال هشدارهای کاذب در آن‌ها بالاست.

حیوانات خانگی و ماشین شما می‌توانند باعث فعال شدن این سنسورها شوند. حساسیت آن‌ها به قدری بالاست که حتی می‌توانند حشرات بزرگ را نیز تشخیص دهند.

  1. آشکارسازهای اولتراسونیک

این سنسورها برای تشخیص حرکت از echolocation (جهت‌یابی از راه ارسال صدا و سنجش پژواک آن) استفاده می‌کنند. درست مثل روشی که خفاش‌ها برای “دیدن” از آن استفاده می‌کنند.

این سنسور یک نوع ردیاب حرکتی بسیار حساس است. حتی از مایکروویو و PIR ها نیز حساس‌تر است. همین حساسیت بالا باعث می‌شود که احتمال هشدار کاذب آن افزایش یابد. حیوانات خانگی شما نیز می‌توانند امواج فراصوتی را که سنسورهای اولتراسونیک ساطع می‎کنند، بشنوند که می‌تواند باعث تحریک آن‌ها شود. با این حال، این سنسور برای مطب‌ها و سایر فضاهای داخلی که دارای موانع زیادی هستند بسیار مناسب است.

  1. بیم‌ های فوتوالکتریک

این سنسور نیز نوع دیگری از آشکارسازهای حرکتی است اما مانند هیچدام از آن‌ها کار نمی‌کند. یکی از این سنسورها تمام منطقه را پوشش نمی‌دهند. بلکه فقط حصاری را تشکیل می‌دهند که در صورت احساس اختلال در آن زنگ خطر را به صدادرمی‌آورد.

بیم‌های فوتوالکتریک از دو قسمت جداگانه تشکیل شده‌اند که نوعی حصار ساخته شده از بیم‌های IR (مادون قرمز) را تشکیل می‌دهد. وقتی شخصی به سمت بیم‌ها می‌رود، بین دو قسمت قرار می‌گیرد، زنگ هشدار فعال می‌شود.

این حسگرها برای استفاده در خارج از منزل عالی هستند. اما مدل‌هایی را انتخاب کنید که بتوانند در برابر هرگونه شرایط جوی مقاومت کنند. با استفاده ازبیم‌های فوتوالکتریک، حتی قبل از ورود سارقین به خانه زنگ خطر فعال می‌شود و آسیب و خطرات خانه و خانواده شما به حداقل می‌رسد.

  1. سنسورهای شکستن شیشه

اگر یک سارق تصمیم بگیرد برای دسترسی به خانه شما شیشه پنجره یا در منزل شما را بشکند، این نوع سیستم امنیتی قادر به شناسایی آن خواهد بود.

زمانی که یک لیوان می‌شکند، فرکانس‌ خاصی را از خود منتشر می‌کند. این همان چیزی است که یک آشکارساز شکستن شیشه به دنبال آن است.

این سنسورها مجهز به یک میکروفون صوتی برای تشخیص صدای شکستن شیشه هستند و وقتی فرکانس‌های موردنظر خود را دریافت کنند، زنگ خطر را فعال می‌کنند.

حسگرهای شکستن شیشه را باید در کنار پنجره‌ها و درها قرار دهید. اگر یک اتاق پر از پنجره دارید، سنسور را در وسط اتاق نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام پنجره‌ها در شعاع کار آشکارساز قرار دارند.

  1. سنسورهای سوئیچ مغناطیسی

سوئیچ‌های مغناطیسی نیز برای درها و پنجره‌ها مناسب هستند. این حسگرها زمانی فعال می‌شوند که کسی سعی کند در یا پنجره را باز کند.

این سیستم دارای دو قسمت است: یکی به خود درب یا پنجره متصل می‌شود، و دیگری روی قاب آن‌ها قرار می‌گیرد. زمان بسته بودن درب یا پنجره، هر دو قسمت سنسور باید در کنار هم باشند تا یک میدان مغناطیسی بین آن‌ها ایجاد شود و بتوانند کار کنند. با باز شدن درب یا پنجره، این دو قسمت از هم جدا می‌شوند. از بین رفتن میدان مغناطیسی بین دو قسمت سنسور زنگ خطری برای آن محسوب شده و آلارم را به صدا درمی‌آورد.

دزدگیر اماکن

برای به دست آوردن حداکثر امنیت، بهتر است که سنسورهای مختلف را همزمان با یکدیگر در منزل خود استفاده کنید. آنچه بیشتر از همه مهم است این است که شما محصولات با کیفیت بالا و با دوام تهیه کنید. برای امنیت خانه و خانواده خود هزینه کنید تا بتوانید در آرامش خیال زندگی کنید.

جهت اطلاعات بیشتر با ما در شرکت مرکزی آژیر تماس بگیرید