در حال بارگزاری...

پروتکل رایج در هوشمند سازی ساختمان

آشنایی با چند پروتکل رایج در هوشمند سازی ساختمان

زمانی که از هوشمند سازی ساختمان برای افزایش امنیت، رفاه و راحتی ساختمان استفاده می کنید لازم است تا استراتژی و زبان ارتباط اجزای ساختمان با یکدیگر و نحوه مدیریت ارتباطات را تعیین کنید. برخی دستورالعمل ها و استاندارد ها در این زمینه طراحی شده اند که پروتکل خانه هوشمند نامیده می شوند.

برخی از این پروتکل ها باز هستند و شما می توانید بر روی انواع تجهیزات و وسایل از برند های مختلف آن ها را پیاده کنید. در مقابل برخی پروتکل ها صرفا برای محصولات تولید کنندگان مشخص تهیه شده اند. برخی پروتکل ها با سیم هستند و ارتباط را از طریق سیم ها برقرار می کنند.

در مقابل برخی از پروتکل ها بی سیم هستند. برخی پروتکل ها نیز از انواع مسیر های سیمی و بی سیم برای انتقال پیام استفاده می کنند. در این مقاله شما را با برخی از رایج ترین پروتکل ها، مزیت ها و محدودیت آن ها آشنا می کنیم.

هر چند بر اساس شرایط، نیاز ها و بودجه شما، پروتکل مناسب از طرف متخصصان به شما پیشنهاد می شود اما آشنایی کلی با این پروتکل ها می تواند به شما در انتخاب بهتر کمک کند.

هوشمندسازی ساختمان

پروتکل هوشمند سازی ساختمان X-10

این پروتکل اولین و قدیمی ترین پروتکل هوشمند سازی ساختمان است. این پروتکل سیمی است و فرکانس رادیویی 120 کیلوهرتز حاوی اطلاعات دیجیتالی را پشت سر هم بر روی سیم کشی برقی موجود در ساختمان به پریز ها و سوئیچ های با قابلیت برنامه ریزی ارسال می کند.

این سیگنال ها دستورها را به دستگاه ها و تجهیزات ساختمان منتقل و چگونگی عملکرد و زمان عملکرد آن ها را کنترل می کنند. از آنجایی که سیم های الکتریکی ممکن است حاوی نویز باشند، این پروتکل زیاد قابل اعتماد نیست به همین دلیل ممکن است در اولویت پیشنهادی به شما نباشد.

 در گذشته این پروتکل یک سویه بوده و صرفا صادر کننده دستور بوده است اما بعد ها به یک پروتکل دو سویه تبدیل شده است. بسیاری از پروتکل ها برای اصلاح مشکلات و نواقص این پروتکل ایجاد شده اند، بنابراین اگر هوشمند سازی منزل شما قبلا با این پروتکل پیاده شده است، قادر خواهید بود آن را به راحتی ارتقا دهید. این پروتکل همچنان یک پروتکل گسترده ارتباطی در هوشمند سازی ساختمان باقی مانده است و همچنان از آن در هوشمند سازی استفاده می شود.

هوشمندسازی ساختمان

پروتکل UPB

بعد از X-10 دیگر پروتکل سیمی رایج پروتکل UPB برای هوشمند سازی ساختمان است که از جمله پروتکل های قدیمی نیز محسوب می شود. این پروتکل نیز از سیم کشی خانه برای انتقال پیام استفاده می کند. در کل مشابه تمامی پروتکل های سیمی ، امنیت و احتمال بروز اختلال در این پروتکل کم است اما به دلیل رمز گذاری کند تر است.

در صورت انتخاب این پروتکل باید به این نکته توجه کنید که این پروتکل با لوازم خانگی زیادی سازگاری ندارد و از جمله پروتکل های محدود است. با این پروتکل محدودیت های زیادی برای ارتقا سیستم های خود خواهید داشت. با این پروتکل اضافه کردن دستگاه های بی سیم به سیستم هوشمند خانه با چالش ها و محدودیت های زیادی مواجه است.

پروتکل هوشمند سازی ساختمان  KNX

محبوب ترین پروتکل هوشمند سازی ساختمان و پروتکل اصلی اتحادیه اروپا برای هوشمند سازی است که دهه هاست در بازار وجود دارد و برای اتوماسیون ساختمان ها مورد استفاده است. این پروتکل از نوع باز است و به همین دلیل اغلب به دیگر پروتکل ها ترجیح داده می شود. شما می توانید از این پروتکل برای هوشمند سازی و ارتباط میان اجزای ساختمان و تجهیزات از انواع برند ها استفاده نمایید.

 همچنین زمانی که از پروتکل KNX برای اتوماسیون و هوشمند سازی ساختمان انتخاب می شود از لایه های مختلف فیزیکی از جمله شبکه خط برق، مادون قرمز، اترنت و … برای ایجاد ارتباط میان اجزا استفاده می شود. با این پروتکل مزیت های پروتکل های سیمی و بی سیم را هم زمان خواهید داشت. اگر این پروتکل به شما پیشنهاد شده است، می توانید اطمینان داشته باشید که انتخاب هوشمندانه ای است.

هوشمندسازی ساختمان

در این پروتکل شیوه هوشمند سازی به نحوی است که سیستم از یک واحد کنترل مرکزی عمل نمی کند و تک تک زیر سیستم ها و واحد های متصل هوشمند هستند. مزیت بزرگ این پروتکل این است که اگر قسمتی از کار بیفتد سایر بخش ها دچار اختلال نمی شوند. استاندارد KNX توسط انجمن KONNEX مدیریت می شود و الزامات ایمنی بسیار قدرتمندی دارد.

اگر ایمنی برای شما اهمیت بسیار زیادی در هوشمند سازی دارد، این پروتکل بهترین انتخاب است.

سیستم  Zigbee

از جمله پروتکل های هوشمند سازی ساختمان بی سیم است که بسیار سریع است و با طیف وسیعی از دستگاه ها کار می کند. اصلی ترین مزیت رقابتی این پروتکل ارتباطی، سرعت آن است. این پروتکل قادر است بدون خطوط سیم کشی برق ارتباط را برقرار کند و از این منظر بسیار ایمن است.

این پروتکل به صورت گسترده برای اتوماسیون اداری و همچنین برای اتوماسیون خانگی مورد استفاده قرار می گیرد و با اهداف تجاری توسعه یافته است. این پروتکل در محصولات با برند های چینی بسیار رایج است. این پروتکل ارتباطی از شبکه مش استفاده می کند. استفاده از شبکه مش به معنای استفاده از ابزاری برای رله کردن سیگنال به دستگاه های دیگر، تقویت و گسترش شبکه است. این پروتکل بسیار مشابه پروتکل Z-wave  می باشد که در ادامه معرفی می شود. البته از آن بسیار سریع تر است.

پروتکل Z-wave 

این پروتکل یک پروتکل عمومی بی سیم است که از فرکانس های رادیویی برای ایجاد ارتباط استفاده می کند. این پروتکل خانه هوشمند برای اولین بار در دانمارک ارائه شد و بسیار سریع توسط تولید کنندگان مختلف مورد حمایت قرار گرفت و توسعه یافت. این پروتکل از جمله پروتکل های محبوب است.

بسیاری از سیستم های امنیتی خانگی و دزدگیر های اماکن با این پروتکل سازگاری خوبی دارند. اگر می خواهید کنترل تمامی وسایل را با اپلیکیشن روی تلفن همراه انجام دهید، پروتکل Z-wave بهترین انتخاب است. این پروتکل بسیار سریع است و به دلیل تداخل کمتر با سایر وسایل و تجهیزات ساختمان، کارایی بسیار خوبی دارد.

هوشمندسازی ساختمان

پروتکل هوشمند سازی ساختمان INSTEON

بسیاری برای معرفی این پروتکل هوشمند سازی ساختمان از اصطلاح بی نظیر استفاده می کنند. این پروتکل از فناوری بی سیم و سیمی به صورت همزمان استفاده می کند بنابراین قابل پیش بینی است که کاستی های هر دو سیستم را رفع نموده باشد. این پروتکل از یک شبکه مش دوگانه استفاده می کند. طبق این پروتکل چندین مسیر برای انتقال پیام وجود دارد و به همین دلیل امنیت خوبی برای آن قابل تصور است.

 کارایی آسان از دیگر مزیت هایی است که برای این پروتکل معرفی می شود. این پروتکل با پروتکل هوشمند سازی ساختمان x-10 سازگار است به این معنی که اگر در ساختمانی از این پروتکل برای خانه هوشمند انتخاب شده است می توانید این پروتکل را نیز به آن اضافه کنید و سیستم خود را ارتقا دهید. البته باید به این نکته توجه کنید که INSTEON دستگاه های مورد نیاز برای هوشمند سازی را می سازند و این پروتکل با این دستگاه ها کاملا سازگار هستند. دستگاه هایی کمی از دیگر برند ها هستند که با این پروتکل سازگار باشند.

هوشمندسازی ساختمان