در حال بارگزاری...

دتکتور FX-40

استفاده از دتکتور  FX-40

یکی از روشهای ساده،ارزان و مطمئن جهت ردیابی شناسایی تحریکات بیرونی (حرکت افراد)میباشد.در مقایسه با سایر دتکتورها این وسیله کارایی بیشتری را داراست. شما میتوانید از عملکرد دقیق دتکتور بعد از نصب صحیح و اتصال آن به منبع الکتریکی مناسب استفاده کنید.در واقع ،این امواج  PIR نیستند که حرارت افراد را شناسایی میکنند بلکه انرژی حرارتی ساطع شده از بدن افراد موجب شناسایی آنها میگردد.

اگر چیزی که دارای انرژی حرارتی به اندازه بدن افراد باشد در مقابل دتکتور حرکت کند میتواند دتکتور را به اشتباه بیاندازد.از آنجایی که حوزه دید دتکتور به درستی تعریف شده است ،اگر حوزه دید دتکتور با حوزه حفاظتی به درستی داده نشود ردیابی دقیق انجام نخواهد شد.دتکتور  FX-40 دارای قابلیتهای بیشتر از انچه شما میدانید است،دارای تکنولوژی پیشرفته ای که از خطاهای آلارم جلوگیری میکند.

FX-40 با قابلیتهای بسیار بالا ضمیمه بهترین انواع دتکتورها  OPTEX گردیده است.تولیدات اپتکس دارای قابلیتهای بینظیر روشهای درک بهترین موقعیت PIR  و عملکرد صحیح و دقیق سیستم است.  PIR دارای نصب اسان ،سریع،مکان یابی ساده (تعیین حوزه حفاظتی دستگاه)است.

خصوصیاتFX_40 که شامل:

1-قابلیت بالا HIGH RELIBILITY

دارای قدرت ردیابی دقیق تحریکات ایجاد شده توسط افراد و حداقل خطاهای آلارم .

2-نصب آسان   Easy Installation

به دلیل قابلیت تغییر و انعطاف پذیری طراحی این سیستم ، FX-40 میتواند در حوزه های حفاظتی با رنجهای مختلف نصب گردد. مشخصات سیستم شامل (DCS(Double Conductine Shineding),(Alarm Memory)AM و رله (Form C) میباشد که باعث عملکرد بالای دتکتور و تنظیم سنسور PIR میگردد.

How Much Sensitivity Is Needed in PIR Detector؟

اگر درجه حساسیت دتکتور بالا باشد ،تغییرات خیلی کم در درجه حرارت میتواند توسط دتکتور شناسایی گرددو نتیجه خطای آلارم است از طرف دیگه در درچه حساسیت پایین در روزهای گرم تابستانی وقتی تمایز بین درجه حرارت بدن افراد و اشیائ و یا سقف و کف اتاق به حداقل میرسد موجب عمل نکردن یا خطای آلارم جلوگیری میشود.

در شکل در یک روز تابستانی درجه حرارت بدن فرد و درجه سطح زمین در یک شرایط حرارت بالا نمایش داده شده است .تصویر نمایش داده شده،تصوری از دید دتکتور.دمای دیوار بالای 30 درجه سانتیگراد که با سطح بدن فرد تماس دارد،فرد تنها یک لباس نازک به تن کرده است و تفاوت دمای بدن فرد و دیوار حدود یک درجه سانتیگراد است. در شکل a تصویر فرد کاملا”واضح نیست اما اگر با وزیدن نسیمی بدن فرد را خنکتر شود و یک درجه پایینتر بیاید تفاوت بین دمای بدن فرد و دیوار افزایش یافته و به دو درجه برسد ،تصویر همانطور که در شکل  b  نمایش داده شده واضح تر گردیده است.

بنابراین ،دمای بدن افراد هنگام تغییر دمای جوی تغییر میکند و حتی دمای اعضای مختلف بدن با هم متفاوت است. علاوه بر ان درجه حرارت همیشه یکنواخت نیست دما ممکن است بین سقف و کف اتاق متغیر باشد و یا حتی در قسمتهای مختلف یک دیوار نیز بسته به اینکه در سایه و یا در معرض آفتاب قرار داشته،با هم متفاوت است.اما حتی در چنین شرایطی که تمایز بسیار کمی بین درجه حرارت بدن افراد و درجه حرارت محیط وجود دارد دتکتور به راحتی بوسیله تغییراتی که درنتیجه حرکت افراد بوجود میاید فرد را شناسایی میکند این بدین معنی است که گریز از حوزه دید دتکتور چهار زون غیر ممکن است.

دتکتور FX-40

 قسمت (a) و (b) شرایط آب وهوایی درزمستان داده است.زمستانی که دمای هوای بیرون حدود صفر درجه و تقاوت بین درجه دمای بدن فرد و سطوح اتاق بسیار بالا است اما چون فرد لباس زیادی از قبیل ژاکت ،دستکش و کلاه به تن کرده است در نتیجه قدرت تشخیص دتکتور همانطور که در شکل نمایش داده شده پایین می اید بنابر این یک سطح معینی از حساسیت برای تشخیص دتکتور مورد نیاز است.

وقتی افراد لباس گرم میپوشند دمای سطح بدن آنها بالا میرود در شرایط هوای سرد تا حدودی از این گرما کاسته میشود اما با این کاهش باز هم تمایز بین دمای سطح بدن افراد و دیوار ها به شناسایی دتکتور کمک میکند.در دمای 36 درجه سانتیگراد گرمای سطح دیوار تقریبا”برابر دمای ساتر شده از بدن افراد است و رد یابی را مشکل میکند اما تفاوت بین درجه حرارت اعضای مختلف بدن موجب میگردد دتکتور تمایز بین یک سطح با درجه حرارتهای متفاوت (بدن)را با سطح دیگر که درجه حرارت تقریبا”یکسان است را تشخیص دهد.

وقتی دمای سطح دیوار 40 درجه یا بیشتر است ،این میزان از درجه حرارت سطح بدن بیشتر است در نتیجه مجددا”شرایطی بوجود می آید که رد یابی دتکتور آسان میگردد.

به دلیل این فاکتورها و عوامل متفاوت در کاربرد دتکتور،اپتکس یک حد استانداردی از حساسیت را برای دتکتور ها در نظر گرفته که تقریبا”6/1درجه میباشد ،این درجه حساسیت باعث میگردد در هر شرایطی دتکتور دقیق عمل کند .وقتی درجه حرارت هوا بالا میرود ردیابی دتکتور بسیار مشکل میگردد اما یک مدار در دتکتور میزان حساسیت دتکتور را با موقعیت موجود تنظیم میکند . این مدار تنظیم کننده دما بکار گرفته شده در CX-50  با Environmental Compensation) ECO)  ساخته شده در FX-40 میباشد.

Improved Sensitivity With Sphrical Fresnel Lens

درجه حساسیت دستگاه که در بالا توضیح داده شد اشاره به ردیابی دقیق در فاصله حوزه حفاظتی و دید دتکتور دارد بدون توجه به اینکه فرد از کدام طرف وارد اتاق میشود.همینطور زمانی که در اتاق مبلمان،وسائل و تجهیزات مختلف وجود دارد باز هم این سطح حساسیت دستگاه ثابت خواهد بود.

Area Patten Using A Multi-Focus Area

دلایل مختلفی وجود دارند که یک  PIR علائم هشدار دهنده نمی دهد یکی از آنها درجه حرارت بالای طول روز در تابستان است و دلیل دیگر اسباب و اثاثیه و اشیا و دیگری است که در مسیر ان قرار دارند.

بدلیل اینکه  PIR  یک ردیاب نوری است ،اگر یک شخص پنهان  دید دتکتور حرکت کند،دتکتور قادر به شناسایی او نخواهد بود و از انجایی که هر اتاقی از یک اداره یا موسسه اثاثیه و مبلمان و میز موجود میباشد،چنانچه یک قسمت از بدن شخص پشت این وسائل پنهان باشد شناسایی توسط دتکتور قدری مشکل خواهد بود.دتکتورهای چهار زون ناحیه دید انها از نظر ارتفاع افزایش خواهد یافت از ارتفاع 5/1-2 متر قادر به ردیابی هستند و توانایی دید و شناسایی دتکتور علی رغم وجود اثاثیه و وسائل افزایش میابد.ارتفاع ردیابی در یک دتکتور از رنج 1-0/8 متر میباشددر حالیکه قد یک فرد بالغ از 2-5/1 متر میتواند باشد.

استفاده از دتکتور FX-40

دتکتور FX-40

ردیابی دقیق وقتی گرمای ساطع شده از بدن فرد توسط دتکتور شناسایی میگردد،انجام میشود بنابراین این یک مزیت است که دتکتور با احساس این گرمای ساطع شده تصویری از یک انسان در حافظه خود ایجاد میکند.

حوزه دید دتکتور با افزایش فاصله از دتکتور افزایش میابد.به عنوان قاعده کلی ،فاصله اصلی از دتکتور طوری طراحی گردیده است که ارتفاع قابل شناسایی در حد ماکزیمم خود،متناسب با متوسط قد افراد باشد.در رنجهای نزدیک به دتکتور اندازه منطقه ردیابی کوچکتر از ارتفاع قد افراد میگردد.بنابراین شانس شناسایی کمتر میگردد،و یا هر چه یک حیوان کوچک در حوزه دید یک دتکتور به ان نزدیکتر میگردد از دید دتکتور بزرگتر به نظر میرسد در نتیجه دتکتور را به اشتباه انداخته و آلارم خطا زده میشود،اینها میتوانند دلیلی برای آلارم باشند.

درباره ویژگی پایروالکتریک نوری بین 1 تا 40 محور نوری وجود دارد (در حالیکه دوربینها،تلسکوپها وسایر وسائل نوری نظیر ان فقط یک محور نوری وجود دارد)این به این معنی که PIR برای ویژگی پایروالکتریک لنزهای چندتایی بوجود میاورد و بهترین طرح ممکن را برای هر لنز مهم میداند فرزنل لنز کروی شکل با انواع تخت معمولی در اینکه فاصله بین لنز و قسمت پایروالکتریک در تمامی عرض لنز یکسان است تفاوت دارد (طول کانونی همواره یکسان است)و بنابراین اشعه های مادون قرمز را در زاویه صحیح هدایت میکند و منطقه امواج کمی بوجود خواهد اورد.

در یک رنج طولانی،اندازه منطقه 5 تا 10 برابر یک خرگوش است و در این صورت برای اینکه یک خرگوش مورد آشکار سازی قرار گیرد اختلاف حرارت یک انسان و محیطش باشد اگر به این صورت نباشد آشکار سازی انجام نخواهد شد به دلیل شکل مکانیکی فرزنل لنز فاصله کانونی یعنی فاصله بین لنز و قسمت پایروالکتریک همواره برای مناطق آشکار سازی یکنواخت است بنابر این منطقه ای که در یک زمان و یک فاصله طولانی به اندازه کافی بزرگ است در همان زمان و در یک فاصله کوتاه کوچک است همانطور که توضیح داده شد چنین فرزنل لنزی در رابطه با علائم هشدار واقعی نقطه ضعف دارد که حیوانات کوچک باعث آن میشود با سیستم نوری چند کانونی که برای فواصل نزدیک استفاده شود اندازه منطقه بزرگ میشود و احتمال آشکار سازی افراد افزایش میابد در حالیکه ان توسط حیوانات کوچک کمتر تاثیر میپذیرد .

همچنین سیستم نوری چند کانونی باعث افزایش آشکار سازی برای افراد میشود و این در حالیست که حساسیت بیش از حد را نیز حذف میکند بخصوص برای یک منطقه کوچک و در یک فاصله کوتاه  FX-40 شامل یک فرزنل لنز کروی شکل و نیز یک سیستم نوریچند کانونی است که با مناسبترین سیستم نوری برای PIR طراحی شده است.به عبارت دیگر توان اشکار سازی به وسیله فرزنل لنز های کروی افزایش میابد و علائم هشدار غیر واقعی کاهش میابد.

 The Convenience of Down Zones

FX-40  برای تمامی مناطق آشکار سازی از سیستم نوری چند کانونی بهرمند است و اندازه ان برای هر منطقه های به نحو مطلوب طراحی شده است با استفاده از سیستم نوری توان بالای FX-40  یک منطقه تحتانی را در حالیکه یک منطقه آشکارسازی کاملی را با تراکم زیاد پوشش میدهد ،بوجود میاورد.

منطقه تحتانی قابلیت آشکار سازی افراد را حتی تا پایینتر از حد اشکارسازی خواهد داشت FX-40 از یک فرزنل لنز کروی شکل با توان بالا بهرمند است که تراکم زیاد آشکارسازی در یک منطقه بوجود می آورد .منطقه تحتانی خود به وسیله سیستم نوری چند کانونی بوجود می آید و ضریب اطمینان بالایی دارد.

Improved Area Density

زاویه دید FX-40 به طور استاندارد 12 متر میباشد ،عدسیهایی با رنج 18 متر قابل تعویض با لنزهای قبلی است. رنج دتکتور  FX-40   5/1 متر بیشتر از FX-35 و FX-50 n است . با استفاده از لنزهای با رنج طولانی در down zone  قدرت ردیابی دتکتور را افزایش میدهد و باعث میگردد که هیچ قسمتی در حوزه حفاظتی دتکتور بدون شناسایی نمی ماند.

Sealed Optics

حوزه دید  FX-40  کاملا”پوشیده و بوسیله مکانیزم Sealed Optics هیچ چیز از زیر نظر دتکتور خارج نیست .این مکانیزم حتی یک حشره کوچک که از مقابل دتکتور عبور میکند را شناسایی میکند.

Shortened Wiring Time

یک بعد از قابلیتهای  FX-40 نصب آسان است .با کاهش طول سیم کشی توجه به سایر موارد نصب،شما میتوانید به راحتی میزان خطای آلارم را کاهش دهید.

اپتکس راه هایی را که از خطاهای آلارم جلوگیری مورد توجه قرار میدهد برای مثال موقعیت مکانی Knockout ،نحوه سیم کشی و غیره.اپتکس با بهبود و پیشرفت در ساخت دتکتور FX-40  ،راه حلهای مختلف برای جلوگیری از خطاهای آلارم را پیشنهاد میکند و کارایی قابلیت PIR  را افزایش میدهد.

Easy Knouckout

FX-40 با کاربرد پوشش محافظ از ورود حیوانات و حشرات کوچک به دتکتور جلوگیری میکند در صورتیکه منازل شما دارای این حشرات موزی باشد دتکتور از خطر تخریب مصون میماند.به منظور جلوگیری از ورود این حشرات به منافذی که سیم از آنها رد شده ما یک پوشش هم اندازه کابل سیم تهیه نموده ایم.با قراردادن پیچ گوشتی روی  Wiring Knockout  و پیچیدن و سفت کردن ان منفذ کاملا”بسته میشود ،اگر  سوراخی که سیم از آن عبور میکند زیاد کوچک شده باشد میتوانید با پیچ گوشتی مجدد آنرا بزرگتر نموده و نیازی به استفاده از نیروی زیاد برای باز کردن سوراخ نیست ،به این طریق از صدمه زدن به صفحه  PC  جلوگیری کنید.

Wide Wiring Space Wiring Guide

برای اتصال سیمها در ترمینال  FX-40 دارای یک فضای خالی کوچک در جلوی هر ترمینال میباشد که این فضا ارتباط بین سیمها را امکان پذیر میکند . برای انجام سیم کشی ،در ترمینال موجود است این توضیحاتبه جلوگیری از صدمه زدن بو یا تخریب قطعات الکتریکی روی P.C.B کمک میکند.زاویه دید دتکتور نباید قابل تغییر بوسیله افراد دیگر باشد .  FA-3 کوچک،محکم با اتصال محکم به دتکتور یکی از انواع خوب پایه هاست ،اندازه این پایه حدودا”نصف سایر تولیدات قبلی اپتکس میباشد، زاویه دیدی حدود -/+45 در راستای افق 0-15 درجه در راستای قائم به طرف پایین نصب میگردد.

Easy-to-view Led

تکنولوژی اپتکس به گونه ای است که شاخص LED کاملا”از فاصله دور قابل دیدن باشد . برای امتحان یک نفر از مقابل دتکتور عبور کند  LED روشن میگردد و براحتی میتوان آنرا دید.

Spare Terminal

اتصال در ترمینالها یکی از مهمترین فاکتور ها برای افزایش توانایی دتکتور است برای ارتباط مناسبتر در ترمینال مخصوصا”برای اتصال مقاومت EOL یا عبور سیمها از روی یکدیگر ،یک ترمینال جداگانه وجود دارد . در  FX-40 با گسترش و توسعه تولیدات جدید قطعات جدید قطعات جدید نیز اضافه میگردد.

Eco Chip Technology

FX-40  دارای  IC  هایی میباشد که شامل تمام عملکرد  PIR  میباشد . FX-40  از طریق تنها این  ECO  به کار می افتد . فعالیتهای تقویت کننده ها ،متعادل کننده ها ،دما ،تعداد نوسانات و دیگر فرایند ها بوسیله  IC  تنظیم میگردد.

با تلفیق تعدادی مدار در این شاسی کوچک اثر انتنها و امواج الکتریکی سایر عوامل خارجی مداخله کننده را کاهش میدهد و قابلیت دتکتور را افزایش میدهد.

Custom Pyroctric Element

FX-40  عامل فتو الکتریک جدیدی را بکار میگیرد که موجب بهبود عملکرد  FX-40  میگردد،این عامل موجب افزایش توانایی ،حساسیت و صدا در دتکتور میگردد.

Clip-on Circuit Board

FX-40 به گونه ای طراحی شده که نیاز به حرکت صفحه مدار (circuit board) در طی نصب نیست.اما بعضی اوقات که نصب در بلندی انجام میشود جابجایی صفحه مدار جهت ارتباط ترمینالها اسانتر است .در این گونه موارد صفحه به راحتی از روی شاسی کشیده شده و برای اینکه به سادگی به جایش برگردد،یک قفل به طور دقیق با شکل و شدت عمل مناسب در روی آن طراحی شده است.

Circuit Board Priotection

در طرحهای معمولی وقتی منفذ سیم کشی را باز میکنیم و یا آنرا به دیوار پیچ میکنیم ،دریل و یا پیچ گوشتی در اثر بی احتیاطی ممکنه به صفحه مدار صدمه بزند .صفحه مدار صدمه دیده گاهی سبب ma lfunction  میشود اما در سایر مواقع وقتی نصب صحیح انجام می شود  malfunction اتفاق نمی افتد.

صفحه مدار FX-40  بوسیله شاسی بسته میشود که نه تنها محافظ صفحه مدار از صدمات دریل و پیچ گوشتی است بلکه محافظ صفحه از سرما یا گرمای بیش از حد میباشد ،این شاسی مقاومت و استحکام صفحه را در مقابل فشارهای ناشی از ضربات خارجی افزایش میدهد.

No angle Adjustment for Optics Reqired

وقتی FX-40 برای رنج 12 متر بکار برده میشود دتکتور به قدری بالا نصب میگردد که نیازی به تنظیم زاویه دید دتکتور و صفحه مدار نمیباشد.

وقتی نصب در یک مکان بلند انجام میشود و زاویه دید در راستای افقی قرار میگیرد میتوان از پایه سه گوش استفاده کرد.پایه سه گوش کوچک ( FA-3 )برای FX-40  مناسب خواهد بود.

Small,Sturdy Bracket,FA-3

پایه های اپتکس رنجهای وسیعی دارد که یک نوع کوچک آن قبلا”معرفی گشته است. برای تطبیق با استاندارد های نصب سیستمهای حفاظتی ،پایه ها و موقعیت مکانی و

Pleasant Desighnand Colour

اپتکس با یک شکل و لبه کروی طراحی گردیده که از ظاهری با رنگ سفید و زیبا دارد.

Higher Reliability superior Version

بالا ترین در سریهای اخیر دتکتور FX-40 میباشد . با بکار بردن پوشش دو لایه در دتکتور از امواج نوری مزاحم و امواج  RFi جلوگیری به عمل می آید . این محافظ امواج نوری از آلارم اشتباه وقتی یک لامپ 60 واتی در نزدیکی دتکتور روشن میشود جلوگیری خواهد کرد،مثلا”وقتی ماشینی که چراغهای جلوی آن روشن است مقابل دتکتور به فاصله 30 سانتی عبور کند آلارم خطا زده نمیشود. (البته اگر ماشین از میان حوزه دید دتکتور عبور کند گرمای اگزوز ماشین آلارم را فعال خواهد کرد)

آلارم به وسیله نور خورشید با نوری حدود 100000lux نیز فعال نمیگردد.

آلارم اشتباه بوسیله امواج نوری خورشید وقتی صبح یا بعد از ظهر به درون اتاق میتابد و یا زمانی که بسمت دتکتور منعکس میگردد فعال میگردد. در این موارد حتی نوری با قدرت 500000 lux  موجب فعال شدن آلارم FX-40 به دلیل وجود پوشش دو لایه ای دتکتور نخواهد شد .

محافظ RFI ، FX-40 را تا حدود 20v/m یا بیشتر و FX-40D را تا 30v/m یا بیشتر بهبود بخشیده است . قدرت20v/m  یعنی حتی اگر یک فرستنده 10 واتی در یک متری دتکتور قرار گیرد و امواج تداخلی ایجاد شود آلارم خطا فعال نمیگردد.و با قدرت  30v/m اگر یک فرستنده 10 واتی در 50-30 سانتی متری دتکتور قرار گیرد نمیتواند موجب فعال شدن آلارم گردد.

FX-40  میتواند امواجی تا 1000 هرتز را دور کند ،در حالیکه بیشتر فرستنده ها امواجی با فرکانس 800 هرتز را انتشار میدهند بنابر این محافظت کامل صورت خواهد گرفت.

برای مثال ،آلارم خطا به وسیله امواج رادیویی در خانه ها فعال نمیگردد،اما اگر رادیویی در نزدیکی دتکتور قرار گیرد ممکن است موجب فعال شدن آلارم گردد.اگر احتمال وقوع چنین مواردی را میدهید بهتر است  FX-40   را مورد استفاده قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *