در حال بارگزاری...

کنترل روشنایی برای ساختمان های هوشمند

مزایای نورپردازی هوشمند

 

امروزه مالکان ساختمان ها و  مدیران تاسیسات دلایلی مهمی برای استفاده از کارامد ترین سیستم های کنترل و تجهیزات روشنایی دارند.

 یک مطالعه جدید انجام شده توسط آزمایشگاه ملی لارنس برکلی(LBNL) برکلی، کالیفرنیا نشان می دهد که فنون کنترل روشنایی امروزه می تواند انرژی روشنایی را به طور متوسط از 24 تا 38 درصد در ساختمان های تجاری کاهش دهد.

 از آن جا که ساخت نیروگاه های جدید در بسیاری از  مناطق نیازمند هزینه سرسام آور است،  ایالت های دارای کمبود انرژی نظیر کالیفرنیا در طی دهه آینده بایستی مصرف انرژی خود را تا حد قابل توجهی کاهش دهند.

برای مثال، لایحه اسمبلای بیل 32 کالیفرنیا ملزم می دارد که ساختمان های تجاری بایستی مصرف انرژی خود را  تا 2018 تا 50 درصد کاهش دهند.

 به منظور تشویق به روند کاهش فعلی در مصرف انرژی برق، آیین نامه ها و قوانین انرژی محلی، ایالتی و فدرال به طور پیوسته  محدود کننده تر می شوند. استاندارد ASHRAE/IESNA 90.1-2010” استاندارد انرژی برای ساختمان ها به جز ساختمان های مسکونی کوتاه” که بایستی  توسط همه ایالات در ایالات متحده تا 2013 تصویب و پذیرش شود، نه تنها خاموش کردن روشنایی در  فضا های غیر مسکونی را لازم می داند بلکه کنترل روشنایی چند سطحی را برای بسیاری از فضا ها  را در نظر می گیرد به طوری که برای فضا هایی که دارای سنسور های حضور هستندمعافیتی  قرار داده نشده است. این قانون هم چنین کنترل  روشنایی آفتاب خود کار را برای مناطق پر نور،پنجره های سقفی بزرگ تر از 900 فوت مربع و  مناطق روشنایی جانبی بزرگ تر از 250 فوت مربع در نظر می گیرد.

در صورتی که تغییرات روشنایی در ساختمان موجود مستلزم  جا به جایی  بیش از 10 درصد بار روشنایی ملزومات کنترل خاموشی اتوماتیک استاندارد متصل باشد، ملزومات کنترل قطع خودکار استاندارد بایستی براورده شوند. این قاعده تا حد قابل توجهی، کاربرد استاندارد جدید ASHRAE را به ساختمان های موجود توسعه می دهد.

 داستان جدید اخیر حاکی از اهمیت روشنایی و کنترل در طراحی و ساخت ساختمان هاست. انجمن مهندسی روشنایی(IES) نیویورک با انجمن صنعت ارتباطات (TIA)، آرلینگتون، ویرجینیا، برای مبادله اطلاعات و ارایه  توسعه استاندارد ها در سیستم های ساختمانی هوشمند، بهره وری انرژی، و طرح های پایداری توافق امضا کرده است. این توافق موجب ارتقای  یکپارچه سازی سیستم های روشنایی و کنترل/ ارتبطابات شده و گامی به سوی  دست یابی به ساختمان های با عملکرد بالای حقیقی یا ساختمان های هوشمند است.

 از این روی  ما می توانیم مشتاقانه در انتظار سیستم های روشنایی آینده برای برقرای ارتباط با سایر سیستم های ساختمانی به شیوه ای تعاملی باشیم. یک  دانشمند و کارشناس روشنایی کارایی مصرف انرژی در  بخش فناوری  های انرژی زیست محیطی LBNL، فرانسیس روبنشتاین مطالعه ای با استفاده از یک ساختمان فدرال به عنوان مدل تحقیق انجام داد. این نشان داد که کنترل شخصی و روشنایی حساس به حضور منجر به 40 درصد مصرف انرژی روشنایی کم تر نسبت به سیستم معیار منطبق با آیین نامه انرژی شده است که دارای چگالی توان بوده ولی به طور دستی سوییچ شد.

روبنشتاین بر این باور است که روشنایی فلورسانت بر بازار عمومی روشنایی غالب است و  این که در  آینده نزدیک، LED حالت جامد و روشنایی فلورسانت در سیستم های هیبرید همراه با کنترل روشنایی پیشرفته وجود داشته باشند که به پیشرفت قابل توجهی در کارایی نور می انجامد. با این حال، اکنون ابتدا  به بررسی فناوری اساسی کنترل  روشنایی می پردازیم.

هوشمند سازی ساختمان

درک عوامل کنترل روشنایی

کنترل روشنایی  می تواند به صورت سیستم های سخت افزاری یا نرم افزاری تعریف شود که سطح شدت  خروجی نور را در پاسخ به یک دستور یا عمل تنظیم می کند.

کنترل روشنایی امروزه با چهار مقوله بر اساس  اندازه و عملکرد آن ها متناسب است.

1-سیستم های شبکه بندی  توزیعی مدیریت کنترل روشنایی کل را ارایه می کند

2-سیستم های پانل مقیاس پذیر با استفاده از رله های قفلی  دو قطبی و تک قطبی مکانیکی با ولتاژ پایین

3-سیستم های کنترل تجاری/معماری که با طیف وسیعی از برنامه های کنترلی سرو کار دارند و  از دستگاه های ورودی که از صفحه کلید تا کنترل صفحه نمایش لمسی متغیر هستند استفاده می کنند.

4– دستگاه های شبکه بندی شده و دیمر های جعبه ای دیواری

 در مجموع، این دستگاه می تواند کنترل حضور/تخلیه، جمع آوری نور خورشید، زمان بندی، تنظیم سطح کار، تعمیر و نگهداری لومن، و کنترل شخصی را  در یک فضای کاری انجام دهد. سنسور های حضور/تخلیه دیواری و سقفی که در نسل سوم توسعه خود هستند و از ترکیبی از فناوری PIR و یک ریز پردازنده حاوی مدار های منطقی پیشرفته برای  تشخیص حرکت  ، دریافت کنترل از راه دور مادون قرمز و تشخیص سطح نور محیط استفاده می کند.

 از نظر مفهومی، جمع آوری نور خورید یک فرایند ساده است. یک سنسور نور، مقدار نور ورودی را از طریق پنجره ها یا نور گیر در یک ساختمان تشخیص می دهد. این اطلاعات سطح روشنایی و نور به  یک ماژول کنترل ارسال می شود که خروجی توان نوری لوازم جانبی روشنایی را کاهش می دهد.

جدول زمان بندی برای کنترل روشنایی ایده ال است که در آن افراد به شکلی قابل پیش بینی نظیر دفاتر باز، طبقات خرده فروشی و کاربرد های مشابه کار می کنند. این هم چنین برای فضا های یکه به طور متناوب اشغال می شوند ولی در ان  روشنایی باید به دلایل ایمنی وجود داشته باشد کار می کند نظیر راهرو ها، لابی ها، پارکینگ و غیره)/ یک سیستم کنترل با ولتاژ پایین که در آن کنترل محلی با یک بانک رله با ولتاژ پایین واقع در پانلبرد روشنایی متصل است، برای زمان بندی ساعت زمانی یا ریز پردازنده ایده ال است.

تنظیم سطح کار، سطح نور را متناسب با کار تنظیم می کند از این روی حل مسئله فضا های تجاری  برای کاربرن یا وظایف مختلف بازپیکر بندی شده است. نگه داری لومن برای افزایش عمر و خرابی یک سیستم روشنایی  با گذشت زمان جبران می شود. کنترل شخصی اشاره به استفاده از  یک کامپیوتر شخصی، تلفن یا دستگاه بی سیم دستی دارد که به فرد امکان  ایجاد یک سطح نوری مطلوب را برای کار ویژوال خاص نظیر خواندن یا استفاده از کامپیوتر ارایه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *