در حال بارگزاری...

DMX چیست؟

DMX چیست؟

 DMX یک پروتکل کنترل روشنایی است که اجازه می دهد تا کاربران به نیازهای روشنایی خود نهایت کنترل را داشته باشند. اگر چه آن تنها برای روشنایی اعمال نمی شود. DMX به عنوان روش تنظیم بار برای تولید کنندگان سیستم روشنایی برای ساخت فيكسچرهایی نشئت گرفته می شود که به جای داشتن ایستگاه های کنترل فردی برای هر مجموعه از سیستم های روشنایی همه با یکدیگر سازگار هستند. این به صنعت صوتی و تصویری یک استراحت بزرگی می دهد به این دلیل که این امکان را برای آنها فراهم می دارد تا همه چیز را از یک منبع واحد کنترل نمایند که این موضوع به آنها آزادی و انعطاف پذیری بیشتری را در زمان ایجاد نمایش های روشنایی می دهد. DMX نیازمند مولفه های مختلفی برای کار است. اول از همه، شما برای ایجاد DMX  نیاز به یک منبع دارید. این موضوع را می توان از طریق یک رابط کامپیوتر که با استفاده از یک نرم افزار DMX ، USB را به DMX تبدیل می کند فراهم نمود که به شما اجازه خواهد داد بی نهایت تنظیم از پیش تعیین شده در ایستگاه قرار دهید، و برای شما کنترل کامل را تنها با یک کلیک ماوس فراهم می آورد. همچنین راه سنتی تری برای تولید DMX از طریق یک کنسول DMX وجود دارد. این یکی از اولین روش هایی است که DMX از آن سرچشمه گرفته بود. کنسول های DMX کمی محدود تر از نرم افزار هستند به دلیل این که شما باید همه چیز را به صورت دستی آغاز کنید ، و بسته به قابلیت های کنسول، عملکرد ممکن است متفاوت باشد. هنگامی که شما منشا سیگنال DMX خود را دارید، بعد از آن شما نیاز به فیکسچرهای DMX خواهید داشت. همه نوع از فیکسچر های سیستم روشنایی وجود دارد که با DMX کار می کنند. بعد از اینکه شما تمام مجموعه متصل یا به هم جفت شده فیکسچر های خود را داشتید، شما باید به آنها آدرس بدهید. آدرس دهی به فیکسچرها به آنها یک کانال شروع DMX می دهد که بدان معنی است که آنجا جایی است که سیگنال برای آن فیکسچر منحصر به فرد فرستاده خواهد شد. هر فیکسچر نیاز به یک مقدار از کانال ها برای کار خواهد داشت، بنابراین بسته به مقدار کانال هایی که یک  فیکسچر دارد، سپس شما پس از به کار انداختن اتاق ثابت قبلی بقیه فیکسچر ها را بر روی کانال در دسترس بعدی آدرس دهی می کنید.. به عنوان مثال، یک فیکسچر RGB  به 3 کانال DMX نیاز دارد. اگر آن به کانال  001 آدرس داده شود سپس کانال های 001، 002 و 003 را اشغال می کند. کانال آزاد بعدی پس از آن 004 خواهد بود. شما همچنین می توانید 2 فیکسچر برابر را به آدرس مشابه قرار داده و آنها هر دو به عنوان یکی عمل خواهند نمود. شما می توانید از این روش برای ساخت خط DMX خود، و یا جهان استفاده کنید.

یک جهان DMX چیست؟

یک جهان DMX یک مجموعه ای از کانال های به طور دقیق ، 512 است که در آن سیگنال های DMX کار می کنند. اگر بیش از یک جهان برای یک راه اندازی مورد نیاز باشد، سپس با نرم افزار مناسب ، واسط کاربری و تکنیک های ادغام universe، این موضوع می تواند تماما انجام شود. به یاد داشته باشید،  DMXبرای شما کنترل نهایی بر نیازهای سیستم روشنایی را فراهم می آورد، پس چرا از آن استفاده نشود؟ DMX512  یک نوع از پروتکل داده سیگنال الکتریکی مورد استفاده در صنعت روشنایی در هواپیما و کشتی و یا در تنظیمات مسکونی برای کنترل یک سری از فیکسچرهای نور، LED ها، و فیکسچرهای دیگر است. این پروتکل DMX512 منطبق با استاندارد تعیین شده توسط انجمن فناوری خدمات تفریحی (ESTA) است. در ژانویه 2011 ESTA باPLASA ، یک سازمان مشابه از انگلستان، ادغام شدند و یک اتحاد جدید به نام PLASA تشکیل دادند. فیکسچرها معمولا با یکدیگر با استفاده از کابل های DMX، معمولا 3 یا 5 پین XLR به هم متصل می شوند. این روش به عنوان daisy chain شناخته شده است. داشتن یک خط DMX  با روش daisy chain  به کاربر اجازه می دهد تا هر فیکسچر نور را به طور مستقل از دیگران با تنظیمات مختلف که با هم کار می کنند را کنترل نماید.

DMX چیست؟
DMX چیست؟

کنترل DMX معمولا با یک کنسول DMX ، شبیه به یک بورد صوتی، یا با نرم افزار DMX که در آن یک نمایش می تواند ثبت شود و صحنه ها می توانند ساخته و ویرایش شوند به دست می آید. این نرم افزار به یک رابط  USB DMXرا به ورودی USB  تبدیل می کند متصل می شود. همچنین امکان راه اندازی یک شبکه اترنت وجود دارد که  DMX را با استفاده از آن کنترل می کند. این نوع از راه اندازی برای برنامه های iPad DMX که بطور بی سیم یک خط  DMX  را کنترل می کند استفاده می شودکه با استفاده از نرم افزار و یا اپلیکیشن ها میتوان از طریق WIFI تمامی سیگنال ها را به دستگاه ارسال نمود. DMX های مختلفی در پروتکل های اترنت مانند  ArtNet، PathPort، ShowNet،  ACN و ETC Net2  وجود دارد، که فقط نام تعداد کمی از آنها است. هر کدام از این پروتکل ها می تواند بسته به آنچه که برنامه نیاز دارد مورد استفاده قرار گیرد.

مجموعه ای از Dip سوئیچ های که وضعیت on یا off دارند. سوئیچ ها از 1-10 شماره گذاری شده اند که پس از آن بصورت on یا off در یک سبک کد باینری برای رسیدن به آدرس مورد نظر انتخاب شده اند. فیکسچرهای دیگر ممکن است همچنین دارای صفحه نمایش دیجیتال باشند که چون آدرس دهی را با هدایت از طریق کانال های موجود مانند آنچه که شما در تلویزیون برای انتخاب کانال به بالا یا پایین کلیک می کنید انجام داده اند باعث می شوند آدرس دهی بسیار آسان تر گردد.

در هنگام آدرس دهی فیکسچرها، شما باید در نظر داشته باشید که کنترلر و یا فیکسچری که شما استفاده می کنید چه تعداد کانال است. به عنوان مثال،LED-CON2  که 3 کانال RGB LED driver است، بنابراین اگر شما 2 تا از این ها را به هم اتصال دهید کنترلر اول باید در آدرس 1 و دومی باید در آدرس 4 باشد. اولین کنترلر کانال های 1، 2 و 3 را برای کار کردن می گیرد. از آنجا که این کانال ها استفاده نشده اند آن ها به درستی کار خواهند کرد. کنترلر دوم اگر شما نمی خواهید برای آن همان دستورات کنترلر اول را بگیرید، نیاز است که آن را به یک کانال یا آدرس باز آدرس دهید. در این مورد کانال 4 باز است چرا که ما در حال حاضر کانال های 1، 2، و 3 را برای کنترلر اول استفاده نموده ایم. بنابراین در حال حاضر کانال های 4، 5، و 6 برای کنترلر دوم هستند. این اطلاعات پایه ای از یک کنترلر DMX است و اینکه آن چگونه کار می کند. دنبال کردن این تکنیک ها اجازه می دهد که شما راه اندازی های بزرگتر و حرفه ای تری را به انجام برسانید. DMX512 (USITT).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *